Jak jsem se zúčastnil veřejné besedy o bezpečnosti

21. 01. 2015

Přestože se mi termín kryl se setkáním členů a příznivců Svobodných na Chomutovsku, stihl jsem dorazit ještě před oficiálním zahájením. Je smutné, že židle v popředí, se jmenovkami lídrů kandidujících stran byly obsazeny pouze třemi osobami.

Jestli to bylo záměrné bojkotování akce svolané konkurenčním politickým uskupením, nebo nezájem o bezpečnostní situaci v našem okolí se lze jen domnívat. Pokud se totiž někdo omluvil, tak to organizátor neuvedl.

 

Osobně si myslím, že téma bezpečnosti je vždy natolik důležité, abych se besedy na toto téma zúčastnil, i kdyby se moderátor 100x převlékl do svého stranického trika. Je to jeho „právo“, protože to byl právě on, kdo besedu zorganizoval.

 

Po představení hostů ( Jan Urban-pedagog a novinář, Karel Randák-bývalý zpravodajský důstojník BIS a šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace, David Kádner-poslanec a předseda sněmovního pro obranu) Byla možnost se začít dotazovat. Jako první se v mžiku přihlásil občan z Jirkova, jež se cítil bezprostředně ohrožen policejními odposlechy telefonů a komunikace na internetu, další otázka se týkala hrozícího nebezpečí pádu „dronu“ (bezpilotního letounu) a pak už se debatovalo nad tématem islámu a terorismu.

Ohledně otázky dronů: Odpověď, že každý let takového dronu podléhá přísné regulaci ze strany státních orgánů je na pováženou, protože regulace se týká pouze letounů nad 20kg a při dnešní miniaturizaci těchto strojů není problém držet se pod tímto limitem. Osobně nepředpokládám, že to je v současnosti náš nejpalčivější problém v bezpečnosti, který je nutný okamžitě řešit. Již nyní totiž existuje legislativa, která řeší rekreační létání a zakazuje létání nad obydlenými oblastmi či lidmi.

Opět tu narážíme na dlouhodobý problém s vymáháním zákonů. Jejich zpřísněním s odůvodněním, že se nedodržují opět neřeší podstatu věci – vymahatelnost práva.

 

Ve většině dalších názorů jsem se s hosty ztotožnil. Ale s odpovědí, že se musíme s terorismem naučit žít stejně jako občané Izraele, že už je prostě taková doba…nesouhlasím, ač chápu, že je dobré být připraven na nejhorší. Tuto situaci nezavinili občané, ale politici a to zejména svou otevřenou imigrační politikou a tedy především politici ji mají nyní řešit, nebo se alespoň snažit zmírňovat její současné dopady a zároveň se poučit z chyb, ke kterým došlo v minulosti ve vztahu k bezpečnosti.  Myšlenka, že stát by se měl postarat o rodiny postižené teroristickým útokem, zní zajímavě, ale kdo by určil, co byl teroristický útok a co „pouze“ kriminální čin, navíc dceru, nebo syna nám to již nevrátí.

Strana svobodných občanů soustřeďuje svou pozornost na příčiny problémů v naší společnosti. A i zde, v otázce bezpečnosti, je nutné soustředit se především na příčiny a ne jen zmírňovat důsledky chybné vládní politiky!!!  To si zřejmě mnozí politici stále dostatečně neuvědomují.

 

Příkladem je překvapivý názorový zvrat pozvat do České republiky 70 utečenců ze Sýrie, který se jako mávnutím kouzelného proutku změnil z původního negativního postoje na jednomyslný souhlas.

 

Je škoda, že celou diskuzi až do přestávky narušoval první dotazující (již v dost notně podroušeném stavu) skákáním do řeči druhým či jinými „výlevy“, což vadilo nejen moderátorovi, ale i publiku. Zároveň nedošlo k diskuzi o místní bezpečnosti, která se občanů bezprostředně dotýká. Příčiny neutěšené situace vidím v tom, že se nám z ulic ztratili strážníci-pochůzkáři a místo této práce zastávají funkce draze vycvičených a dobře placených sekretářek policejních oddělení či hlídačů placeného parkování. Původní státní policisty v ulicích v 90. letech nahradila nově vzniklá Městská policie s menšími pravomocemi a tu nyní v pochůzkách nahradili tzv. „preventisté“, kteří pravomoc nemají žádnou. Sebelépe vycvičení policisté, kteří sedí za stolem a úporně vyplňují „svodky“ či pozorují situaci na ulicích skrze kamerové systémy nám prostě takovou bezpečnost jakou si všichni představujeme na ulicích nezajistí.  Více se dozvíte v našem programu na www.chomutov.svobodni.cz    

Marek Bradáč

místopředseda krajského sdružení Strany svobodných občanů Ústeckého kraje a

lídr kandidátky „Svobodných“ v Chomutově 2015